خاویار

تلاژن

انواع خاویار و گونه های آن که در دنیا شناخته می شوند چیست؟

انواع خاویار

انواع خاویار را می توان بر اساس موارد مختلفی طبقه بندی کرد. انواع خاویار را میتوان بر اساس روش فرآوری و نوع ماهی و گونه مشخص کرد. برای آشنایی با انواع خاویار با ما همراه باشید.

خاویار، اگرچه هنوز کالای گرانبهایی، اما اکنون به راحتی در دسترس است. هزینه راه اندازی یک مزرعه بسیار زیاد است و مدت زیادی طول می کشد تا بتوان از خاویار پول بدست آورد زیرا بسیاری از گونه های ماهیان خاویاری تا سن شش تا نه سالگی خاویار تولید نمی کنند.
بهترین خاویارها از روسیه ، ایران و ایتالیا تهیه می شوند.

انواع خاویار

سطح کیفیت در انواع خاویار

رنگ:  

رنگ خاویار به طور گسترده ای در بازاریابی مورد توجه است. خاویار در رنگه های خاکستری  تا انواع قهوه ای، طلایی، سبز زیتونی و سیاه وجود دارد. اگرچه جالب است بدانید، ویژگیهای اصلی زیر از رنگ ارزش بیشتری دارند.

اندازه :

اندازه تخمهای ماهیان خاویاری از تخمهای بلوگای دریای خزر تا تخمهای کوچکتر خاکستری سورگا متفاوت است. ممکن است شما خاویار دانه ریز را دوست داشته باشید اما دانه های درشت خاویار دارای ارزش بیشتری است.

بافت:

خاویار سفت و محکم همیشه از خاویار نرم پرطرفدارتر است. به عنوان یک قاعده کلی ، هرچه دانه ها بزرگتر باشند ، محکم تر هستند.  از تخمهای خاویار ضعیف ، شکسته و آسیب دیده معمولا خاویار فشرده تهیه می شود.

طعم :

عطر و طعم خاویار به گونه ای است که با کمی تفاوت در گونه ها بسیار  برای افراد مخنلف بسیار خوشایند است. برخی از خاویارها کره ای و خامه ای و برخی دیگر شور ، با طعم مدیترانه ای هستند.

 

انواع خاویار با توجه به نحوه پردازش

 

4 روش اصلی پردازش خاویار وجود دارد:

 

1. Malossol

ترجمه تحت اللفظی اصطلاح روسی malossol “کمنمک ” است ، و از آن وقتی استفاده می شود تا نشان دهد که خاویار با استفاده از کمترین نمک ممکن فرآوری شده است.

بسیاری موافق هستند که نمک کمتری برای کیفیت خاویار بهتر است، اما نمک کمتری نیز به معنای این است که خاویار تاریخ انقضا کوتاه تری دارد و در نتیجه گران تر می شود.

2. خا ویار و شور

تمام انواع خاویار، خاویار شوراست. اما برای کسانی که دوست دارند این نوع خاویار شورتر از ماسلا را تست کنن می توانند از جمله خاویار دان استریل،  فشرده و پاستوریزه را انتخاب کنند.

3. خاویار فشرده شده

این نوع خاویار از تخم های خاویار ضعیف ، شکسته یا آسیب دیده درست می شود. که از فرایند غربال عبور می کنند. سپس آنها را نمک زده و تحت فشار قرار می دهند تا خاویار تولید کنند که دارای قوام مربا باشد که قیمت آن از خاویار دان کمتر است.

4- خاویار پاستوریزه شده

این نوع خاویار نسبت به انواع دیگر محکم تر است. خاویار با گرما فرآوری شده و سپس در داخل شیشه های خلاء ریخته می شود. این روند ممکن است بر طعم و بافت خاویار تأثیر بگذارد.

خاویار نیز می تواند توسط گونه های ماهی طبقه بندی شود:

خاویار واقعی تاسماهیان

– Beluga (ماهیان خاویاری):

تولید شده توسط بزرگترین ماهی آب شیرین ، این خاویار دارای تخم هایی با اندازه بزرگ است که شفاف ، براق و نرم است. طعم خامه ای دارد و رنگ آن از خاکستری روشن تا سیاه متغیر است.

– Osetra (ماهیان خاویاری):

این نوع خاویار همچنین دارای اندازه متوسط است. رنگ آنها از خاکستری روشن تا قهوه ای تیره و در بعضی موارد به رنگ قهوه ای طلایی دیده می شود.

Sevruga(ماهی خاویاری):

این خاویار تخم های کوچکتری نسبت به بلوگا یا اوسترا دارد اما بیشتر از دو مورد دیگر یافت می شود، و همچنین با قیمت کمتری به دست می آید. از نظر رنگ از خاکستری روشن تا سیاه رنگی دارد و طعم کمی شبیه به Beluga بودن دارد به جز اینکه شورتر، غنی تر است.

انواع خاویار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس مستقیم (خرید خاویار)