خاویار

تلاژن

خاصیت خاویار و آشنایی با ارزش غذایی آن که منجر به سلامتی و شادابی بدن می شود.

خاصیت خاویار

خاصیت خاویار سال ها است که در جهان زبان زد خاص و عام است. اما خاصیت خاویار برای بدن شامل چه چیزهای است؟ خاصیت خاویار به چه دلایلی است؟ خاویار چه در خود دارد که معجزه سلامتی نام گرفته است؟ برای پاسخ تمام این سوال ها با همراه باشید.

تخم درون شکم ماهی به عنوان خاویار یا roa شناخته می شود، معمولاً خاویار در دنیا یک غذای لوکس و عجیب و غریب محسوب می شود. خاویار و تخم ماهی بسیار غنی از اسیدهای چرب امگا 3 و مواد ویتامینی و معدنی است.

بنابراین خاصیت خاویار بدلیل ماهیت درونی و ارزش غذایی آن است. ما در این مقاله به بررسی ارزش غذایی خاویار و در واقع ماهیت درونی آن خواهیم پرداخت.

حقایق تغذیه تخم  ماهی و خاویار

اطلاعات تغذیه ای زیر برای 1 قاشق غذاخوری (16 گرم) خاویار ارائه شده است.

کالری : 42
چربی : 3 گرم
سدیم : 240 میلی گرم
کربوهیدرات ها : 0/6 گرم
فیبر : 0 گرم
قندها : 0 گرم
پروتئین : 5-4 گرم
در حالی که موارد بالا یک میانگین است، در واقع تفاوت های تغذیه ای بین انواع تخم ماهی و خاویار می تواند وجود داشته باشد.

 

کربوهیدرات خاویار

میزان کربوهیدرات موجود در خاویار و اکثر تخم ماهیان در گونه های مختلف متفاوت است، اما صرف نظر از نوع گونه بسیار اندک و ناچیز است. اگر 1 قاشق غذاخوری خاویار بخورید، کمتر از یک گرم کربوهیدرات دریافت خواهید کرد. در خاویار فیبر و قند قابل توجهی وجود ندارد.

اندکس یا بار قند خون  از خاویار صفر تخمین زده شده است. بار قند خون نشانگر چگونگی تأثیر یک ماده غذایی بر میزان قند خون شما است.

خاصیت خاویار

چربی ها از خاصیت معجزه آسای خاویار

 

چربی اشباع شده :

مقدار بسیار کم چربی اشباع شده در خاویار وجود دارد. چربی های اشباع شده چربی های است که در بیماری های قلبی نقش دارند که در این ماده غذایی بسیار اندک است. اما مقدار چربی اشباع موجود در تخم ماهی تفاوتی در مصرف روزانه شما ایجاد نمی کند.

چربی اشباع نشده چندگانه:

همچنین هنگام مصرف یک قاشق غذاخوری قاشق غذاخوری خاویار ، 4/36 گرم چربی اشباع نشده پلی خواهید داشت. اسیدهای چرب اشباع نشده غیر اشباع که به آنها PUFA نیز گفته می شود که همان امگا3 است تأثیر مثبتی بر روی سیستم قلبی عروقی دارند ، بنابراین به عنوان چربی های سالم در نظر گرفته می شوند.

چربی اشباع نشده یگانه :

در آخر ، شما  چربی اشباع نشده تک را از یک وعده خاویار دریافت خواهید کرد. اعتقاد بر این است که اسیدهای چرب اشباع نشده (MUFA) کلسترول HDL یا کلسترول “خوب” شما را افزایش می دهد.

متخصصان بهداشت توصیه می کنند که چربی های کمتر سالم (مانند چربی های اشباع و چربی های ترانس) را با چربی های اشباع نشده یا چندگانه غیر اشباع جایگزین کنید. آکادمی تغذیه و رژیم غذایی توصیه می کند که 15-20٪ کالری دریافتی شما از اسیدهای چرب اشباع نشده، غیر اشباع باشد.

پروتئین خاویار

شما از خاویار میزان بالایی پروتئین دریافت خواهید کرد، اگرچه مقدار دریافتی پروتئین در گونه های مختلف متفاوت است به عنوان مثال، خاویار 4-5 گرم پروتئین در هر وعده دارد.

ویتامین ها و مواد معدنی

یک وعده خاویار 133٪ از نیاز روزانه به ویتامین B12 شما را تأمین می کند، که می تواند به شما در حفظ متابولیسم سالم و سلامت قلب قوی کمک کند. شما همچنین با خاویار حدود 79 میلی گرم کولین B4)  18) درصد از نیاز روزانه شما را برطرف می کند. کولین از حمل و نقل چربی و کلسترول سالم و مفید در بدن پشتیبانی می کند و از دیگر عملکردهای مهم نیز برخوردار است. 

خاویار همچنین حاوی 48 میلی گرم منیزیم یا 15 درصد از میزان توصیه شده دریافتی روزانه شما و 10.5 میکروگرم سلنیوم، تقریباً 19 درصد از مقدار توصیه شده روزانه شما است.

خاصیت خاویار برای مبارزه با سرطان

سرطان یکی از بزرگترین علل مرگ در دنیا می باشد. آنتی اکسیدان ها که در خاویار به فراوانی یافت می شوند خطر ابتلا به سرطان و مرگ ناشی از آن را کم می کند. 

بسیاری از مواد موجود در خاویار مانند امگا3؛ آهن؛ پروتئین؛ سلنیوم و بسیاری دیگر از مواد درون آن با کاهش و درمان سرطان کمک بسیاری می نمایند.

 

خاصیت خاویار افزایش باروری

آنتی اکسیدان ها و انواع ریز مغذی و درشت مغذی های درون خاویار به شدت به باروری خانم ها و آقایان کمک می کنند.

خاویار باعث افزایش تعداد و تحرک اسپرم می شود و در خانم ها  علاوه بر سلامتی اندام تولید مثلی شانس افزایش تخمک های سالم و آماده را زیاد می کند.

خاویار همچنین سبب کاهش استرس و افزایش صمیمیت در یک زوج می شود.

خاصیت خاویار برای آرتریت و روماتوئید

 

محققان معتقدند که اسیدهای چرب امگا 3 موجود در تخم ماهی و خاویار می تواند به کاهش علائم آرتریت روماتوئید کمک کند.

 

خاصیت خاویار برای سلامت مغز و ارتقا آن

 

EPA ، DHA و DPA (یکی دیگر از اسیدهای چرب) موجود در خاویار می تواند به مبارزه با پیری شناختی و کاهش، و بهبود سلامت و ترمیم مغز کمک کند.

 

خاصیت خاویار و سلامت چشم

 

DHA و EPA نیز برای رشد بینایی (در نوزادان) و عملکرد شبکیه چشم (در کودکان و بزرگسالان) مهم هستند. افرادی که به اندازه کافی امگا 3 در رژیم خود دریافت نمی کنند ممکن است در معرض خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی ، دژنراسیون ماکولای وابسته به سن و سندرم خشکی چشم باشند.

فشار خون بالا را کاهش می دهد

اسیدهای چرب امگا 3 موجود در خاویار به کاهش لخته شدن خون و التهاب در بدن کمک می کند و همچنین باعث اتساع رگ های خونی و کاهش فشار خون می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس مستقیم (خرید خاویار)