خاویار

تلاژن

چرا خرید خاویار طلایی گران است؟ ارزش قیمت خاویار به چه دلایلی است؟

خريد خاويار طلايي

خرید خاویار طلایی برای بسیاری از دوستداران این ماده غذایی ارزشمند، جذاب است. خرید خاویار طلایی بدلیل ارزش بسیاری که دارد گران است. ما در این مقاله بررسی خواهیم کرد چرا چرا خرید خاویار طلایی گران است؟

خاویار یکی از گران قیمت ترین غذاها در جهان به حساب می آید، و با وجود تغییراتی نظیر خرده فروشی برای کمک به کاهش قیمت برای خریداران، بازهم خاویار یکی از مواد غذایی بسیار گران و منحصر بفرد است.
با این وجود همه خاویارها ویژگی های مساوی ندارند و بسته به آنچه می خواهید خریداری کنید می تواند متفاوت باشد. شاید اکثر مردم تنها شنیده اند که خاویار برای اشراف زاده ها است و بسیار گران و غیر قابل تهیه است اما دلایل آن را نمی دانند.
خاویار هم مانند غذاهای دریایی دیگر دارای تنوع است که شاید برای افرادی که زیاد با آن آشناییت ندارند گیج کننده باشد.

چرا خاویار بسیار گران است؟

قیمت یک خرید خاویار طلایی می تواند به 5 عامل زیر تقسیم شود:

نوع ماهی (کمبود / در دسترس بودن گونه ها)
زمان لازم برای تولید گله ماهی (بلوغ دیر رس این ماهیان)
برداشت و تولید (فرآیند برداشت تا عرضه)
کیفیت، میزان شوری (درجه بندی)
عرضه و تقاضا (منابع و محبوبیت)

بدیهی است که این عوامل همه جانبه نیست، اما با مشخص کردن 5 مورد فوق می توان دید گسترده تری از دسترس به خاویار و قیمت آن بدست آورد.

 قیمت خاویار به شدت به هزینه های تولیدکنندگان خاویار، نادر بودن خاویار و تمام هزینه های مربوط به پردازش آنها مرتبط است.

5 مورد بالا را بطور دقیق تر بررسی می کنیم

نوع ماهی بر قیمت خرید خاویار طلایی تأثیر می گذارد

ارزش بازار خاویار تا حد زیادی مبتنی بر نوع گونه ای است که از آن خاویار بدست آمده است. تخم هر ماهی را نمی توان خاویار نامید. تخم ماهیان خاویاری، که متعلق به میلیون ها سال هستند را خاویار می نامند.
خاویار استروژن برای اولین بار در اواخر قرن نوزدهم میلادی به جوامع مختلف راه یافت. از آن زمان تاکنون ، عامل کمبود گونه ها، تعیین کننده اصلی قیمت بوده است.

در حقیقت دلیل اصلی کاهش عرضه ماهیان خاویاری و حشی ارزش خاویار به عنوان یک کالای لوکس در طی قرن بیستم بود. صید ماهی های بالغ برای تولید خاویار به سرعت به سودآورترین سرمایه گذاری برای صیادان تبدیل شد که به نوبه خود، انگیزه بیشتری برای صید گونه های ماهی خاویاری ایجاد کرد. به همین دلیل این ماهی نادر و کم یاب شد و قیمت آن افزایش یافت. 

خرید خاویار طلایی ماهیان خاویاری

اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت، 18 گونه از خانواده Acipenseridae را در لیست در معرض خطر انقراض قرار داده است (لیست قرمز گونه های تهدید شده) و هنوز هم ماهیان خاویاری را از هر گروه دیگر بیشتر در معرض خطر می داند.

علاوه بر صید بیش از حد تا به امروز در برخی از کشورها ، عواملی چون تخریب زیستگاه های آنها، آلودگی آبهای و احداث سدها مکان های تخم ریزی و نسل آنها را از بین برده است. از آنجا که این ماهی ها در طبیعت بسیار نادر گشته اند، بنابراین این نادر بودن در قیمت بازار کاملا منعکس می گردد.
خوشبختانه برای مصرف کنندگان امروزی ، منبع خاویار دیگری بغیر از طبیعت وجود دارد. اواخر قرن بیستم با پیشرفت تکنیک های پرورش ماهی خاویاری برای پایداری تولید این ماهیان با دسترسی بیشتری برای مصرف کنندگان در انواع خاویار های جهانی مانند محصولات Beluga ، Kaluga ، Osetra ، Sevruga ، سیبری و سایر گونه های ماهیان خاویاری قرار گرفت.
اگر این پیشرفت های فناوری در آبزیان نباشد، خاویار ماهیان خاویاری امروزه بسیار گرانتر از هر زمان دیگری در تاریخ هستند.

زمان لازم برای تولید گله ماهی (بلوغ دیر رس این ماهیان)

مزارع ماهیان خاویاری برای تولید ماهیان خاویاری هزینه های زیادی را  تجربه می کنند که در تکثیر طبیعی اینگونه نیست. تنها تعداد معدودی از بچه ماهیان خاویاری در مهاجرت به زیستگاه  اصلی خود باقی می مانند.

درصورتی که گونه های دیگر سریع تر رشد می کنند و  بقایشان نسبت به ماهیان خاویاری بیشتر است. بنابراین چه بصورت طبیعی و چه مصنوعی افزایش نسل و گله   درماهیان خاویاری بطول می انجامد و هزینه بر می باشد.

 

ماهیان خاویاری تقریباً سه برابر بیشتر طول می کشد تا جمعیت آن ها به بلوغ برسد.

مدت زمانی زیادی  طول می کشد  تا ماهی خاویاری به بلوغ جنسی برسد  که این زمان  هزینه زیادی ایجاد می کند.  این هزینه  در قیمت مصرف کنندگان خاویار نمود  پیدا می کند.
 این انتظار طولانی برای تولیدکنندگان خاویار سخت است. تولیدکنندگان ماهیان خاویاری باید به مدت طولانی صبر کنند، هزینه کنند تا به خاویار دست یابند.

خرید خاویار طلایی برداشت و تولید خاویار

تولید خاویار

نه تنها زمان زیادی طول می کشد تا بتوان خاویار را برداشت کرد، بلکه برداشت محصول خود از مرحله صید ، شستشو ، فرآوری ، بازرسی ، بسته بندی و سایر فرآیندهای تولید خاویار سیاه نیز زمان می برد و هزینه دارد.
هنگامی که ماهی به اندازه کافی بالغ شد و بتواند خاویار تولید کند برای استحصال خاویار صید می شوند.

آیا می توانید تصور کنید که چقدر سخت است که یک دهه انتظار برای رسیدن به بلوغ و خاویار گیری به مرگ ماهی ختم شود؟  و چه زمان و هرینه ای باید صرف این چرخه گردد؟

روش های جدید با برداشت پیشرفته از جایی شروع شد که دیگر ماهی ها برای به دست آوردن خاویار خود کشته نمی شوند . اما باز این تکنلوژی هزینه بر است و درقیمت خاویار خود را نشان می دهد.

. علاوه بر این ، خاویار باید در طول مراحل غربالگری و شستشو کاملاً استریل نگه داشته شوند زیرا در حالت خام خود بسیار مستعد آلودگی ها هستند. ظرافت خاص کل کار با خاویار منجر به هزینه های بالاتر تولید حتی در مدرن ترین مزارع می شود.

برداشت خاویار

پردازش خاویار شامل تخصص های اضافی و بسته بندی خاصی است . روش پردازش در تهیه خاویار پرمصرف باعث گرانتر شدن آن از سایر محصولات غذاهای دریایی می شود زیرا این فرآیند خود یک عمل تعادل بین حداکثر رساندن طعم خاویارو حفظ بهینه کیفیت محصول است. ایرانیان از دیرباز بسیار حرفه ای عمل نموده اند بنابراین هنوز هم خاویار ایران در جهان حرف اول را می زند.

خرید خاویار طلایی، کیفیت خاویار (امتیازات خاویار)

تقریباً مانند سایر محصولات ، قیمت خاویار بسته به کیفیت آن کم و زیاد میشود. هر ماهی دارای خاویار منحصر به فرد خود است ، و حتی دانه ها ی خاویار همان گونه ماهی که در همان زمان از همان منبع جمع می شوند می توانند به طور چشمگیری بین نمونه ها متفاوت باشند. هنگامی که تولیدکنندگان آن را با درجه متوسط یا بالاتر درجه بندی می کنند می تواند قیمت پایین و بالا داشته باشد.

فروشندگان خاویار از یک سیستم درجه بندی عددی استفاده می کنند تا رنگ تخم ، اندازه ، بلوغ ، جداسازی ، یکنواختی، رایحه، عطر،استحکام و طعم خاویار را ارزیابی کنند.

خاویار پرمصرف باید دارای نمک کم و به طور مداوم محکم باشد و دارای یک بافت ظریف با دانه های بزرگ با رنگ و بو و طعم مطلوبی باشد . محصول Grade 2 امروزه ، در اندازه کوچکتر اما از نظر ظاهری و طعم کاملاً دلپذیر است . معمولاً به صورت “کلاسیک” و “رویال” به بازار عرضه می شود ، در حالی که بزرگترین خاویار ها و نادرترین رنگ ها عناوینی مانند “عالی” و “امپریال” را دریافت می کنند. هر فروشنده خاویار از این درجه بندی ها برای نشان دادن بیشتر از ویژگی های خاویار خود استفاده می کند.

خرید خاویار طلایی و عرضه و تقاضا

سرانجام ، قانون قدیمی عرضه و تقاضا بر قیمت نهایی خاویار تأثیر می گذارد. در بالا دلایل کمبود عرضه خاویار و اینکه چرا می تواند اینقدر طول بکشد تا عرضه افزایش یابد ، وجود دارد ، اما همچنان تقاضای زیادی برای خاویار وجود دارد که قیمت ها را بالا می برد.

محبوبیت خاویار در چند دهه گذشته افزایش یافته است. استفاده های بی نظیر و تنوع محصولات باعث شده صنعت خاویار از نظر حجم فروش به افزایش قبل ملاحضه ای برسد. وقتی یک کالای کم با تقاضای زیاد مواجه می شود ، نتیجه آن قیمت بالایی خواهد بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس مستقیم (خرید خاویار)